fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Grudziądz. Posiedzenie Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy

Kujawsko-Pomorska Rada Wojewódzka Nowej Lewicy obradowała dziś na posiedzeniu wyjazdowym w Grudziądzu. Członkowie najwyższego wojewódzkiego gremium decyzyjnego partii zjechali do „Mariny Grudziądz” przy ul. Portowej. W posiedzeniu uczestniczyli parlamentarzyści, dla których przewidziano określone porządkiem obrad zadania. Posiedzenie miało charakter informacyjny, a prowadzili je współprzewodniczący RW Piotr Hemmerling i Jacek Warczygłowa.

Dopełniając formalnych wymogów stwierdzono kworum, powołano protokólantki – Renatę Biernacką i Zofię Stachurę.

Uzasadniając niejako wybór miejsca na obrady RW, Łukasz Kowarowski – współprzewodniczący Nowej Lewicy w Grudziądzu i miejski radny opowiedział o działaniach organizacji partyjnej oraz o najważniejszych problemach miasta, które wyznaczają prace lokalnego samorządu, w tym o trudnej sytuacji grudziądzkiego szpitala.

Z kolei obaj współprzewodniczący zdali relację z aktywności organizacji wojewódzkiej i własnej w okresie po poprzednim posiedzeniu, które odbyło się 26 lipca br.

rwgrudziadz4 copy   rwgrudziadz7

Eurodeputowana Joanna Scheuring-Wielgus, wprawdzie otrzymała mandat do Parlamentu Europejskiego z Wielkopolski, ale jako rodowita torunianka, czuje się nadal związana z wyborcami Kujaw i Pomorza. Podzieliła się refleksjami z pierwszych miesięcy pracy w Brukseli i Strasburgu, zorganizowaniu tam biura, podjęciu pracy w komisjach parlamentarnych – Kultury i Edukacji, Praw Kobiet i Równouprawnienia oraz jako wiceprzewodnicząca delegacji do wspólnej komisji parlamentarnej UE–Turcja. Funkcję zastępcy członka pełni również w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, Komisji Petycji oraz w delegacji do spraw stosunków z Japonią. W debacie parlamentarnej uczestniczyła na temat pogarszającej się sytuacji kobiet w Afganistanie oraz pracowała nad projektem rezolucji w sprawie niszczycielskich powodzi w Europie oraz gotowości UE do działania w razie klęsk powodowanych zmiana klimatu. W kraju posłanka odnotowała uniewinnienie i zakończenie długotrwałej sprawy sądowej za protest w toruńskim kościele. Uruchomiła krajowe biura poselskie w Wielkopolsce i województwie kujawsko-pomorskim. Skierowała swoje stanowisko do samorządowców wobec rangi Bydgoszczy i Torunia określonych w projekcie Koncepcji Rozwoju Kraju 2050, popierając uchwałę Sejmiku Województwa w tej sprawie z 26 sierpnia br.

rw scheuring   rw kowal   rwgrudziadzpawlak   rw gawkowski

Piotr Kowal objął mandat poselski zwolniony właśnie wskutek wyboru Joanny Scheuring-Wielgus do Parlamentu Europejskiego, a więc niecałe 4 miesiące temu. Mimo tak krótkiego czasu wykazuje się sporą aktywnością. W Sejmie został zastępcą przewodniczącego Komisji do spraw Dzieci i Młodzieży, a także członkiem Komisji do spraw Petycji oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.  I właśnie w tej ostatniej bardzo mocno zaangażował się w prace nad projektem ustawy dot. dochodów i finansowania samorządu terytorialnego. Doskonale zna te zagadnienia, działając od lat we włocławskim samorządzie i będąc przewodniczącym Rady Miasta Włocławka. Dwukrotnie już podczas obrad plenarnych Sejmu przedstawiał stanowisko Klubu Parlamentarnego Lewicy w odniesieniu do kształtu tej ustawy. Piotr Kowal jest także aktywny w swoim okręgu wyborczym, gdzie spotyka się z różnymi środowiskami – rolników, samorządowców, młodzieży, uczestnicząc w lokalnych uroczystościach patriotycznych, dożynkach, itd.

Jeszcze krócej, bo od 21 lipca br. mandat senatora z okręgu nr 13 (włocławskiego) piastuje Stanisław Pawlak, długoletni parlamentarzysta i radny wojewódzki. Został wybrany z poparciem Paktu Senackiego w wyborach uzupełniających, kiedy poprzedni senator lewicy Krzysztof Kukucki został prezydentem Włocławka. Przedstawił Radzie informacje o swoim udziale w pracach Senatu. Jest członkiem dwóch komisji senackich – Budżetu i Finansów Publicznych oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Aktywnie uczestniczył w pracach nad ustawą o szczególnych rozwiązaniach dot. usuwania skutków powodzi. W swoim okręgu wyborczym uruchomił sieć biur poselskich (Włocławek, Aleksandrów Kuj., Radziejów i Lipno) w których zaangażował społecznych współpracowników spośród działaczy Nowej Lewicy. Odbył też już pierwsze dyżury senatorskie i złożył interpelacje (np. w sprawie drogi S-10 w rejonie Włocławka).

rwgrudziadz5   rwkowarowski prezydium

Poseł ziemi bydgoskiej Krzysztof Gawkowski, w rządzie koalicji 15 października wicepremier i minister cyfryzacji, przebywał ostatnio wielokrotnie na terenie województwa uczestnicząc m.in. w wielu spotkaniach z samorządowcami (Bydgoszcz, Mogilno, Żnin, Nakło nad Notecią), z którymi konsultował zapisy projektu ustawy o finansowaniu samorządów (będzie więcej pieniędzy dla gmin, powiatów i województw. Blisko 25 mld w roku 2025 i ponad 340 mld zł w ciągu najbliższej dekady), rozmawiał o stosowaniu rozwiązań bezpieczeństwa cybernetycznego. Spotykał się też z kierownictwami firm sektora zbrojeniowego, np. WZL nr 2 i Nitro Chem w Bydgoszczy, interesując się ich ofertą rynkowa, umacnianiem pozycji na rynku polskiej branży zbrojeniowej i nowoczesnej produkcji oraz usług. Ponadto rozmawiał z dyrekcjami bydgoskiej Opery Nova i Filharmonii Pomorskiej, które realizują procesy inwestycyjne wspierane funduszami krajowymi i europejskimi. Wręczał nagrody laureatom rankingu Gazety Pomorskiej „Złota setka Pomorza i Kujaw”. Był też w czasie podpisywania dzisiaj (4 października) pierwszej umowy o pożyczkę z Krajowego Planu Odbudowy na zieloną transformację i rewitalizację zabytkowego centrum w Brześciu Kujawskim.

grudizadzanie   rwgrudziadz15   rwgrudziadz2

Członkom Rady Wojewódzkiej opowiadał o pracach nad przyjętym przez rząd budżetem na 2025 rok, w którym zrealizowano postulaty lewicy – zapewniono środki na wszystkie programy społeczne, które będą kontynuowane. Większe środki będą na wsparcie rodzin, budownictwo (na mieszkalnictwo przeznaczono 4,3 mld zł, to o połowę więcej niż w roku poprzednim), rozwój i cyfryzację. Priorytetem jest bezpieczeństwo i tu też nikt nie będzie oszczędzał. Będzie więcej pieniędzy na zdrowie oraz na dodatkowe wsparcie samorządów.

rwkowarowski3   rwkowarowski kawa

Sprzątamy bałagan w finansach publicznych po poprzednikach, którzy wprowadzili Polskę w procedurę nadmiernego deficytu. Wiemy, jak to zrobić i dlatego nie będziemy wprowadzać żadnych nowych podatków – mówił. Budżet wspiera krajowe i międzynarodowe projekty obronne, przewiduje elastyczne zarządzanie w razie kryzysów, jak powodzie, pandemie…Rada Ministrów 1 października przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2025.

Wypowiedzi w sprawach bieżących i finansach partii zakończyły obrady Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy.

Fot. Tatiana Urban i uczestnicy

Opr. nim, 4 października 2024 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem