Już w południe spotkali się w "Cafe MDK" odbyło się spotkanie wspomnieniowe pracowników Powiatowej Rady Narodowej i jednostek podległych, Miejskiej Rady Narodowej w Otwocku oraz Rad Miejskich i Gminnych powiatu otwockiego z czasów PRL-u.
SALA WYSTAWOWA Gromadzący się goście już znacznie przed 16 mieli możliwość oglądania wystawy zdjęć fotografika p. Tadeusza Krekory z pierwszomajowych pochodów w powiecie otwockim, rozpoznawania siebie i znajomych oraz poznania krótkiej historii obchodów święta 1-go Maja w świecie w przedstawionym kalendarium. w muzycznej oprawie piosenek z „epoki” i scenografii z kwiatami z krepiny. ,Oglądano niewielką wystawę aparatów fotograficznych i akcesoriów fotograficznych z lat 70-tych oraz zabytkowego już sprzętu elektronicznego :odbiorników radiowych, gramofon z pocztówkami dźwiękowymi i z płytami czarnymi, telewizor Belweder oraz projektor filmowy (ze zbiorów prywatnych Panów: Wojciecha Rutkowskiego, Tadeusza Krekory ,Grzegorza Siereńskiego).
SALA WIDOWISKOWA Po oficjalnym powitaniu przybyłych na spotkanie gości,/wszystkie Gminy były reprezentowane!!!!! A z zaproszonych władz wszystkich urzędów tylko Celestynów miał na sali swojego reprezentanta-słowa uznania/po przybliżeniu celu zorganizowanej powiatowej imprezy oraz uzasadnieniu potrzeby upominania się o respektowanie w dzisiejszych czasach wywalczonych przed ponad stu laty praw pracowniczych , nastąpiła prezentacja multimedialna amatorskich zdjęć dokumentujących pochody pierwszomajowe w Otwocku, dostarczonych przez mieszkańców powiatu, przygotowana przez przewodniczącą RP SLD Lucynę Rutkowską,. Obecni na spotkaniu z nostalgią rozpoznawali na nich siebie samych "z młodych lat" , swoich znajomych, przedstawicieli ówczesnych władz oraz uczniów szkół i pracowników zakładów działających kiedyś na terenie naszego powiatu. Wspomnienia przywoływały także widoki miejsc, budynków czy symboli (jak słynny samolot przez wiele lat stojący u zbiegu ulic Andriollego i Poniatowskiego), które tak bardzo zmieniły się z biegiem czasu lub też przestały istnieć. Wielkie zainteresowanie wzbudził także film z archiwum Daniela Filipowicza dokumentujący pochód pierwszomajowy z roku 1972 roku, który jest jedynym amatorskim nagraniem filmowym z tego okresu. Akompaniująca pokazom muzyka pozwoliła zebranym przypomnieć sobie również piosenki śpiewane w tamtych czasach.
Pokazom zdjęć i filmu towarzyszyły szeptane i wypowiadane głośno wspomnienia i anegdotki oraz, chyba najczęściej, cicha zaduma nad minionymi latami do których dzięki tej "pierwszomajowej wędrówce w czasie", wszyscy mogli się przenieść.
Warto wskazać, że podczas tej części imprezy głos zabrała także pani Bogusława Filipowicz, sekretarz Stowarzyszenia „Koprówka”, która przybliżyła zebranym zarówno osobę niedawno zmarłego profesora Hilarego Koprowskiego, twórcy pierwszej doustnej szczepionki przeciwko wirusowi polio,/popularnie choroby Heinego Medina/ jak i działalność Stowarzyszenia dążącego do odbudowy zabytkowej willi rodziny Koprowskich w Celestynowie.
Następnie uczestnicy spotkania wrócili do Sali wystawowej , aby wspominać : Jak to dawniej bywało , za naszej młodości (hasło fotografika p. Tadeusza Krekory) i z filżanką kawy, herbaty lub szklaneczki wody z nowoczesnego saturatora ,/czytaj dystrybutor/, konsumować ciasta otrzymane od celestynowskich piekarzy z piekarni NATURA i OSKROBA - dziękujemy jedynym sponsorom tej uroczystości , adresowanej do mieszkańców całego powiatu otwockiego.
Spotkanie zaszczycili swoją obecnością pani Małgorzata Dołowska dyrektor fundacji Fotografia dla Przyszłości oraz prezes Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczpospolitej Polskiej p. Mieczysław Cybulski, stowarzyszenia obejmującego patronat honorowy nad wystawą.
Dziękujemy bardzo naszemu przewodniczącemu Rady Mazowieckiej SLD Włodzimierzowi Czarzastemu, rzeczniczce prasowej mazowieckiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej Annie Marii Żukowskiej oraz Sylwii Wróblewskiej, Piotrowi Madoniowi i Mariuszowi Czeredysowi , że poświęcili niedzielne popołudnie aby świętować z otwocką organizacją SLD .
Wieczór zakończyła projekcja filmu fabularnego dopasowanego do charakteru imprezy „Inspekcja pana Anatola”- film z roku 1959 nakręcony w Owocku, komedia z Tadeuszem Fijewskim w roli głównej.
Relacjonowała
Lucyna Rutkowska